آموزش عکاسی(قسمت پنجم)/ عکاسی با نوردهی طولانی

یک تکنیک مناسب برای عکاسی در شب استفاده از نوردهی (exposure) طولانی مدت است. حالاتی را که می‌توان با نوردهی طولانی بوجود آورد بسیار جذاب هستند. مهم‌ترین ابزاری که برای این کار مورد نیاز است یک سه پایه و یک دوربین DSLR است که به شما اجازه عکاسی با نوردهی طولانی را می‌دهد.

 

1-عکاسی از چرخ فلک

برای عکس گرفتن از یک چرخ فلک در شب به آن نزدیک شوید و از یک لنز زاویه عریض استفاده کنید تا بیشترین میزان جزئیات را به تصویر بکشید. دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید و کادر عکس را مشخص کنید. از آنجا که می‌خواهید تمام المان‌ها در عکس شارپ باشند، دریچه دیافراگم را کوچک بین f/11 تا f/32 انتخاب کنید. دوربین را روی حالت دستی (Manual) یا TV (با اولویت سرعت شاتر) قرار دهید و سرعت شاتر را با توجه به سرعت چرخ فلک و افکتی که می خواهید ایجاد شود، تنظیم کنید (این زمان می‌تواند بین ۱ تا ۳۰ ثانیه باشد). باید عکس را با استفاده از تایمر دوربین یا یک دکمه شاتر کابلی یا بیسیم بگیرید تا دوربین را لمس نکنید و نلرزد. عکس گرفته شده مملو از نور و رد نورها با پس زمینه مشکی آسمان خواهد بود.

2-رد پای ستاره‌ها

نوردهی طولانی در یک شب پرستاره می‌تواند عکس زیبایی از رد پای ستاره‌ها به جا بگذارد. این رد پا ناشی از چرخش زمین خواهد بود. بهترین راه برای کادربندی چنین عکسی استفاده از المان‌های احساس‌برانگیز مثل یک درخت قدیمی در زمینه است. دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید و لنز را روی بی نهایت تنظیم کنید. از دکمه شاتر کابلی استفاده کنید چرا که هرگونه لرزش عکس شما را خراب خواهد کرد. دوربین را روی حالت B قرار داده و دریچه دیافراگم را به اندازه f/4 برای بهترین نتیجه باز کنید. دکمه را فشار دهید تا شاتر باز شود. توجه داشته باشید که ISO روی ۱۰۰ تنظیم شده باشد تا نویز دیجیتال به کمترین میزان خود برسد. به منظور تکمیل عکس پس از مدت زمان مشخص دکمه شاتر را رها کنید. این نوردهی می‌تواند از ۱۵ دقیقه تا چندین ساعت ادامه داشته باشد.

3-رد پای نور ماشین ها

چراغ‌ ماشین‌ها رد پای زیبایی از خود به جای می‌گذارند و راه بسیار خوبی برای تهیه عکس‌هایی با استفاده از مدت نوردهی طولانی هستند. یک جاده شلوغ را انتخاب کنید که ترافیک زیادی در شب داشته باشد. از یک سه پایه استفاده کنید و دوربین را در جای مناسب قرار دهید. از دریچه دیافراگم f/16 یا کوچکتر استفاده کنید تا عمق میدان زیادی بدست آورید. هر چه زمان نوردهی بیشتر باشد، خطوط بیشتری نمایان خواهد شد و درازتر به نظر خواهند رسید.

4-آب‌های مه‌آلود دریا

برای عکس گرفتن از نمای احساس‌برانگیز اقیانوس و دریا، باید از نور فوق العاده ای که در «ساعت طلایی» وجود دارد، یعنی یک ساعت قبل از غروب آفتاب، استفاده کنید. مبانی عکاسی در شب را دنبال کنید – دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید، از یک لنز با نمای عریض استفاده کنید و کوچک ترین اندازه دریچه دیافراگم را در نظر بگیرید و به بی نهایت فوکوس کنید. دوربین را روی حالت دستی یا Bulb قرار دهید و از سرعت کم شاتر (۵ تا ۳۰ ثانیه) استفاده کنید. هر چه نوردهی شما طولانی‌تر باشد می‌توانید آب را مه‌آلود تر ببیند. از تایمر دوربین یا دکمه کابلی استفاده کنید تا عکس را بدون هرگونه لرزشی ثبت کنید. از فلاش استفاده نکنید که ممکن است این افکت را خراب کند.

5-تعیین نوردهی

نوردهی در عکس شما که در شب گرفته شده است با توجه به فاکتورهای مشخصی متفاوت خواهد بود. اگر نورهای حاشیه‌ای زیادی در تصویر وجود دارد باید سرعت شاتر کمتر باشد. اگر در جایی که تاریک است عکس می‌گیرید باید سرعت شاتر را طولانی‌تر کنید. برای ثبت کردن رد پای نورها باید سرعت حداقل ۱/۱۵ ثانیه داشته باشید و این به معنی نیاز داشتن به سه پایه است. عکسی که مشاهده می‌کنید با سرعت شاتر ۶ ثانیه‌ای گرفته شده است که برای ثبت ردپای نور ماشین ها کافی است. دریچه f/8 به عکاس اجازه داده است که ساختمان را واضح و شارپ به تصویر بکشد. هر چقدر بیشتر تمرین کنید، تنظیمات نوردهی افکت مورد نظرتان بهتر دستتان می آید.

تنظیمات پیشنهادی

مهمترین چیزی که هنگام انتخاب تنظیمات نوردهی در نظر می گیرید، این است که چگونه هم سایه ها و هم نقاط روشن (هایلایت ها) را ثبت کنید. اگر در ثبت سایه‌ها موفق بودید، می‌توانید تصویر مناسبی از شب ایجاد کنید. هنگام نوردهی طولانی، باید دریچه را تا زمانی باز بگذارید که تاثیر مورد نظرتان در عکس اعمال شود. اگر دریچه بیش از حد باز باشد، جزئیات را به دلیل نور زیاد از دست خواهید داد و حتی ممکن است سوژه دیگر قابل تشخیص نباشد. اگر می خواهید رد پای نور را ثبت کنید، باید دریچه حداقل ۱ ثانیه باز باشد و در نتیجه به سه پایه نیاز خواهید داشت. از اولویت سرعت شاتر استفاده کنید و از سرعت ۱ ثانیه آغاز کنید و در صورتی که دنباله‌های نور کوتاه بودند، آن را به ۲ ثانیه افزایش دهید. این افزایش را تا جایی انجام دهید که به اثر مورد نظر خود برسید. اگر عکس زیاد مات شد، شاتر بیش از حد باز مانده است و بهتر است آن را اندکی کم کنید – مثلا یک ثانیه.

ابزار پیشنهادی(مهم)

علاوه بر دوربین دیجیتال نیازمند یک پایه کاملا ایستا نیز هستید که بتوانید یک عکس خوب در شب بگیرید و عکس مات نشود. برای تمرین عکاسی در شب، دوربین باید دارای قابلیت‌های تنظیم دستی سرعت شاتر و اندازه دریچه دیافراگم باشد.

جمع‌بندی

بسته به این که از چه عکس می گیرید، سرعت شاتر می‌تواند از ۱/۶۰ ثانیه تا چند دقیقه طولانی باشد. چیزی که نوردهی طولانی را خاص می‌کند، عکس های منحصر به فردی است که می توانید از ردپای نور ها بگیرید. اگر تا کنون این تکنیک را امتحان نکرده اید، دست به کار شوید و توصیه های فوق را فراموش نکنید.

 

 

منبع: سایت لنزک

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره موبایل یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش